Здоров’я жінок, матерів і дітей є об’єктивним показником рівня здоров’я населення та важливим індикатором соціальних та економічних проблем. Тому питання збереження здоров’я нації впродовж багатьох років не втрачає своєї актуальності . На сьогодні в Україні, коли спостерігається від’ємний приріст населення, ця проблема постає ще більш гостро.
Протягом останніх років акцентуємо увагу на те, що хворобу потрібно запобігти. Особливого значення набувають профілактичні огляди у медичних закладах, які варто проходити хоча б один раз на рік.
Профілактичний онкоогляд направлений на виявлення початкових форм раку шийки матки і раку молочної залози, які у нас є однією з найчастіших форм онкологічних захворювань. Молочні залози доступні огляду і самообстеженню, і виявити їх патологію у більшості випадків не складно, навіть за допомогою простого огляду і рутинного обстеження.
Існують обов’язкові профогляди, які регламентовані постановами Кабміну та законами про охорону праці. Вони стосуються певного контингенту людей, які працюють у шкідливих чи спеціальних умовах праці і потребують обовязкового проходження профоглядів один-два рази на рік. За них відповідають працедавці, а контролюючі органи перевіряють дотримання чинного законодавства щодо попередніх чи періодичних профілактичних оглядів. Проте на сьогоднішній день є багато людей, які працюють, але офіційно не зареєстровані, тобто неорганізоване населення. І саме такі люди повинні усвідомити важливість проходження періодичних медичних оглядів.
Проходити профогляди нас заставляє життя, оскільки дуже важливим є виявлення захворювання на ранніх стадіях. Чим раніше буде виявлено захворювання, тим швидше його можна буде подолати, уникнути ускладнення і незворотних процесів, які можуть призвести до інвалідності або смерті.
В даний час питання про організацію і якісне проведення профоглядів жінок є одним із найбільш актуальних у роботі жіночої консультації і оглядових кабінетів поліклінік, враховуючи факт зростання частоти онкологічних захворювань.
Кожна жінка віком від 18 років, а також та, що вже розпочала статеве життя, повинна бути оглянута гінекологом щорічно (при цьому бажано, щоб жінка обстежувалась у одного і того ж спеціаліста). Огляду також потребують жінки, яким виконана надпіхвова ампутація матки чи її тотальне видалення.
Для ефективного проведення профоглядів жінок, з метою ранньої діагностики раку шийки матки у нашому центрі впроваджено цитологічний скринінг та кольпоскопічне дослідження. Велику роль у профілактиці раку шийки матки має своєчасна діагностика фонових (ендоцервіцит, ерозія) і передракових (дисплазія шийки матки) станів. Вкрай необхідне розуміння жінками важливої ролі профілактичних оглядів у гінеколога, що дасть можливість зменшити зростання цього захворювання.
При профогляді гінеколог обов’язково оглядає також грудні молочні залози з метою ранньої діагностики раку. Обов’язковим є мамографічний скринінг жінок після 40 років.
Відсутність репродуктивної функції, не є гарантією відсутності гінекологічних захворювань. На перше місце виходить онкологічна патологія, яка тривалий час може себе не проявляти.
Якщо у Вас з’явились кров’янисті виділення в менопаузі, яких в нормі не повинно бути, потрібно звернутись до гінеколога: це досить несприятливий симптом, який дозволяє запідозрити онкологічне захворювання.
Дорогі жінки, якщо у Вас з’являються питання про Ваше жіноче здоров’я, з’являються скарги, навіть незначні, не гайте час, зверніться за консультацією до спеціаліста.