Анемія – слово, яке у всіх на слуху, однак чи правильно кожен для себе тлумачить його – запитання, саме тому нижче розкажемо, що таке анемія, і що робити щоб її уникнути.
Анемія (з латинської означає anaemia, ae f – недокрів’я) – це стан організму, який супроводжується зниженням рівня гемоглобіну в кожному еритроциті.
Якщо врахувати, що видів анемій є достатньо багато, то й причин, звісно ж, є не менше - і вони можуть варіювати, в залежності від виду анемії, від дефіциту мікроелементів та вітамінів і аж до генетично обумовленого чи викликаного шкідливими факторами, руйнування власних червоних кров’яних тілець (еритроцитів). Однак сьогодні ми хочемо зупинитись на залізодефіцитній анемії, яка є, напевне, чи не найпоширенішим видом анемії (назва якої і містить в собі причину її виникнення – дефіцит заліза).
Дефіцит заліза виникає, коли потреба в ньому перевищує кількість його всмоктування або у випадку надмірної його втрати. Зазвичай, дефіцит заліза спостерігається у дітей в періоди підвищеної потреби організму в залізі, що пов’язано із прискореними темпами росту, транзиторний дефіцит заліза може спостерігатися при гормональних змінах в період статевого дозрівання. Вагітність та грудне вигодовування також обумовлює додаткову потребу в залізі, глисна інвазія, недостатнє надходження заліза з харчами, або погане його всмоктування внаслідок захворювань кишечника, ну і звісно, найчастішою причиною втрати заліза у дорослих є втрата крові (шлунково-кишкові кровотечі, рясні менструації тощо).
Перебіг хвороби може бути безсимптомним. Симптоми, як правило, з’являються при тяжкому ступені залізодефіцитної анемії: загальна втома, задишка під час фізичного навантаження, дисфагія (порушення ковтання). До менш поширених симптомів належать загальна слабкість, блідість, койлоніхії (ложкоподібний ніготь), ангулярний хейліт («заїда» в народі), пришвидшене серцебиття,, головний біль, дзвін у вухах, порушення смаку, пристрасть до незвичайних продуктів (земля,крейда, глина, лід), перекручення нюху (пристрасть до запаху бензину, ацетону, друкарської фарби), тощо.
Якщо Ви виявили в себе один або декілька вище перелічених симптомів – якнайшвидше зверніться на консультацію до свого лікаря, адже варто пам’ятати, що тільки лікар зможе правильно інтерпретувати ваші скарги, оглянути Вас та визначити правильний алгоритм обстеження та лікування, адже залізодефіцитна анемія може бути не тільки самостійним захворюванням, а й симптомом більш серйозних проблем (захворювання кишечника, нирок, гіпотиреоз, онкозахворювання в літніх людей, тощо).
Очевидно, ключовим моментом в попередженні виникнення не тільки анемії, а й будь-якого іншого захворювання, є своєчасне звернення на профілактичний огляд до свого сімейного лікаря, і виявлення тих чи інших проблем на ранніх стадіях.
Другим моментом є збалансоване харчування з достатньою часткою продуктів, які містять залізо. До них відносяться – фісташки, теляча печінка, шпинат, чечевиця, горох та гречка, м’ясо кролика, телятина, гриби, какао і чорниці, гранат та ще багато інших продуктів. Варто зазначити, що залізо, що міститься в продуктах тваринного походження, краще засвоюється організмом, аніж залізо рослинних продуктів, саме тому, люди, які не вживають м’ясо та продукти тваринного походження мають враховувати підвищений в них ризик виникнення анемії, і повинні ретельно слідкувати за своїм здоров’ям.
Профілактично здаючи загальний аналіз або окремий показник крові – гемоглобін, - Ви можете самостійно дізнатися рівень заліза.
Будьте здорові! Обстежуйтесь профілактично!