Ніс людини не тільки прикрашає її зовнішність, але й виконує ряд важливих для організму функцій. Саме через носову порожнину до організму людини потрапляє усім нам необхідний кисень, який забезпечує важливі обмінні процеси в усіх органах та системах.
Завдяки складній анатомії носової порожнини, повітря, яке проходить через неї, здатне очищуватися від вірусів, бактерій чи інших чужорідних факторів. Одночасно, повітря під час проходження через порожнину носа зігрівається та зволожується. Після такого важливого процесу підготовки в носовій порожнині, легені отримують очищене повітря, з якого без перешкод можуть всмоктувати кисень, необхідний для потреб організму людини.
Не варто забувати й про таку важливу функцію носової порожнини, як нюх. Завдяки сприйняттю запахів людина орієнтується не тільки в якості їжі, яку споживає, але й може розпізнати небезпечні сполуки у вдихуваному повітрі.
Слід відмітити, що носова порожнина є початком багатьох рефлекторних дуг, які дають змогу адекватно взаємодіяти організму людини з навколишнім середовищем. Зокрема, носове дихання тісно пов’язане з функціонуванням бронхо-легеневої системи. При адекватному носовому диханні, повітря вільно проходить через бронхіальне дерево до легень, і навпаки. Нормальне носове дихання впливає на задовільне функціонування надзвичайно важливого органа – діафрагми, від роботи якого залежить функціонування органів як грудної, так і черевної порожнини. Не слід забувати і про взаємозв’язок між порожниною носа та статевою сферою чоловіків та жінок.
Однак, є ряд захворювань носової порожнини , які спричинюють порушення її нормального функціонування і не тільки. Постійна закладеність носа, зниження або втрата нюху досить часто стають причинами соціальної дезадаптації людини. Краплі для носа, носові хусточки, суперечки в родині через постійне хропіння – це не весь перелік незручностей, які переживає людина з порушеним носовим диханням. Погіршення носового дихання є симптомом багатьох серйозних проблем в порожнині носа. Серед таких захворювань, досить часто, є поліпозний риносинусит. Поліпозний риносинусит - це хронічний запальний процес, під час якого в носовій порожнині та приносових пазухах з’являються утвори або поліпи, схожі на грона винограду. Саме вони заважають нормальному транспортуванню повітря в нижні дихальні шляхи.
Частоту наявності поліпів у носі точно визначити не вдається, однак вважається, що дана патологія зустрічається в 4-5 % населення. Досить часто поліпоз у носі може зустрічатися паралельно з іншими захворюваннями. Наявність поліпів у носовій порожнині поєднується з такими супутніми захворюваннями як, алергічні, бронхіальна астма, муковісцидоз тощо і може несприятливо впливати на перебіг останніх.
На жаль, причин виникнення поліпів у носовій порожнині є дуже багато. Для визначення природи даного захворювання та вибору правильної тактики лікування у кожному конкретному випадку, пацієнт потребує комплексного діагностичного обстеження, яке повинно включати ендоскопічний огляд носової порожнини, комп’ютерну томографію носової порожнини та приносових пазух, а також ряд лабораторних обстежень. Застосування таких високоточних методів діагностики допоможе розібратися в причинах виникнення поліпів у носі та своєчасно розпочати лікування.
Щоб мати змогу насолоджуватися життям, відчувати аромат квітів та їжі, дихати на повні груди, у випадку порушеного носового дихання, погіршення чи втрати нюху, слід звернутися до отоларинголога, щоб ретельно обстежити носову порожнину, з‘ясувати причину проблеми та своєчасно розпочати лікування.