ВІЙНА…5 букв, які несуть в собі сум, страх, біль, невизначеність, біль втрати. 5 букв, які означають для кожного своє: шалений сум по рідному дому, материнський страх за дітей, неймовірна тривога за сина-, брата-, батька-солдата.
Психіка людини сформована таким чином, що на першому місці наших потреб є потреба в їжі, воді, і в БЕПЗПЕЦІ, а вже потім в самовираженні, соціальному положенні, спілкуванні,потребі в любові, кар’єрі. Якщо людина голодна, спрагла, в небезпеці, то ніколи в житті вона не зацікавиться виставою з улюбленими акторами, музикою улюблених композиторів, піснею улюблених виконавців. В час війни втрачається відчуття безпеки, в когось більшій, в когось меншій мірі. Але наша психіка, як і організм в загальному, створена таким чином, що на кожне ушкодження соматичне, психологічну травму є свої захисні механізми. Так влаштована наша фізіологія, що на фізичну чи емоційну біль включаються захисні механізми: вироблються нейромедіатори – ендорфіни, які підвищують нашу стресостійкість, суттєво знижують біль, дають відчуття радості, задоволення навіть в найкритичнішій ситуації. Це допомагає нам пережити найважчі моменти в нашому житті.
На даний час, перебуваючи в стані війни, в надзвичайному стресі і напруженні, потрібно пам’ятати: ракети в небі не назавжди, а назавжди на небі сонце; звуки вибухів не назавжди, а спів пташок, дитячий сміх, музика вічні; вид понівечених будівель, руйнувань не назавжди, а прекрасна природа, величні Карпати, мальовничі степи нашої країни вічні; біль і смуток не завжди, а очі коханих, сміх дітей, підтримка рідних завжди з нами.
В такий нелегкий, напружений час потрібно хоч на якийсь час відриватись від новин і намагатись дарувати собі і оточуючим позитивні моменти: читати улюблену книгу, слухати приємну вам музику, спілкуватись з друзями, не забувати про свої гастрономічні уподобання. І головне, не відчувати за це провини, тому що такі «інвестиції в себе» - це вклад в нашу перемогу теж. Україні потрібні зараз як ніколи здорові як фізично, так і психологічно люди.
Але найбільше від негативних емоцій, смутку, тривожності допомагає піклування про ближнього. Нехай на перший погляд незначне, але воно має неабияку користь як для нас, так і для людини, про яку ми дбаємо. Навіть добре слово, усмішка, підтримка є надзвичайно важливі. І в цей момент ми відчуваємо себе сильнішими, впевненішими, зникають тривоги, смуток, внутрішнє напруження.
Допомагаймо один одному, підтримуймо один одного, і так вистоємо в будь-якій складній ситуації, у будь-якому важкому часі!