Неврологія — це розділ медицини, який займається діагностикою і лікуванням захворювань хребта, головного мозку, периферичних нервів. Основні напрямки роботи відділення : прийом та консультація пацієнтів з патологією нервової системи (з вегетосудинною дистонією, мігренню, синдромом «хронічної втоми», цереброваскулярною хворобою та її ускладненнями, черепно-мозковою травмою та її наслідками, запальними та демієлінізуючими захворюваннями, хворобою Паркінсона, епілепсією, дегенеративно-деструктивними захворюваннями). Прийом проводять лікарі-невропатологи Попіль Леся Степанівна (вища кваліфікаційна категорія) та Кобець Ірина Теодозіївна (вища кваліфікаційна категорія).
Послуги невропатолога у Івано-Франківську
- Консультація та огляд.
- Зняття електроенцефалограми. Що таке електроенцефалограма або ЕЕГ.
- Розшифровка електроенцефалограми.
- Лікувальна блокада.
Коли потрібно звертатися до невропатолога.
ЕлектроЕнцефалоГрафія (ЕЕГ) – метод дослідження функціонального стану головного мозку, заснований на реєстрації його біоелектричної активності через покривні тканини голови.
Показання до проведення ЕЕГ
- Судомні (з втратою сідомості чи без ) напади неясного походження .
- Епілепсія. Необхідно встановити ділянки мозку, які беруть участь у запуску нападів, простежити за ефектом дії лікарських препаратів, вирішити питання про припинення, чи корекції лікарської терапії, визначити ступінь порушення роботи мозку в періоди коли немає нападів
- Перинатальна патологія нервової системи (ПП ЦНС у дітей раннього та молодшого дитячого віку)
- Затримка психо-мовного розвитку неясного походження.
- Запальні захворювання центральної нервової системи (церебральний арахноїдит, менінгіт, енцефаліт).
- Порушення поведінки пароксизмального характеру (в тому числі без порушення свідомості).
- Невротична патологія не встановленого генезу
- Порушення сну.
- Непритомність (синкопальні стани).
- Підозра на новоутворення. Оскільки ЕЕГ - це дослідження функціонального стану мозку, побачити саму пухлину, як при візуалізаційних методах досліджень (МРТ-сканування, позитронна емісійна топографія, комп’ютерна томографія, мультиспіральна комп’ютерна томографія, МРТ, ядерний яагнітний яезонанс, КТ мозку і інші подібні) неможливо, але можливо дослідити фукціональні порушення внаслідок розвитку пухлини. За рахунок нешкідливості, відносної доступності та швидкості проведення ЕЕГ лікар може підказати – чи варто направляти пацієнта на додаткові, дороговартісні (вищезгадані візуалізаційні) дослідження чи ні.
- Уточнення діагнозу пацієнтів з:
- головними болями (більшість головних болей виникать внаслідок паталогії судин головного мозку),
- запамороченнями,
- нестійким артеріальним тиском, гіпертонічною хворобою, вегетосудинною дистонією,
- вертебрально базилярною недостатністю при шийному остеохондрозі,
- невротичними розладами.
- Черепно-мозкові травми. Необхідно оцінити ступінь тяжкості ушкоджень і ефективність відновлення функції головного мозку після перенесеної травми. При повторних дослідженнях ЕЕГ допомагає оцінити швидкість і повноту зникнення ознак порушення роботи мозку. Від цього залежить подальше лікування.
- Дисциркуляторна енцефалопатія.
- Дослідження функціонального стану мозку у людей, у яких структурні методи дослідження (наприклад, МРТ – магнітно-резонансна томографія) показують, що структура мозку без патології, але порушення функцій мозку є по клініці (наприклад, при метаболічної енцефалопатії).
- Гострі порушення мозкового кровообігу (ранні та віддалені наслідки інсультів).
- Ендокринна патологія.
Як підготуватися до ЕЕГ?
Після півночі перед обстеженням уникати вживання напоїв з кофеїном: кави, чаю або безалкогольних напоїв (енерготоніків). Волосся та шкіра голови повинні бути чистими і сухими, на них не повинні бути нанесені масла, аерозолі або лосьйони.
Якщо ви страждаєте нападами і йдете на обстеження, протисудомні препарати у будь якому випадку не слід відміняти на передодні
Якщо дослідження проводиться дитині, їй необхідно пояснити, що її чекає під час дослідження. Переконати дитину в безболісності дослідження. З дітьми дошкільного віку необхідно потренуватися в надяганні «шолома» і перебування в нерухомому стані з закритими очима (гра в космонавта, танкіста і т. п.). А також навчити глибоко і часто дихати (як ніби надуває повітряну кульку).
Як проводиться ЕЕГ?
- Пацієнт під час обстеження сидить в зручному кріслі, розслаблений з закритими очима (стан пасивного неспання).
- Для проведення ЕЕГ на шкіру голови будуть поміщені невеликі подушечки, які називаються електродами. Подушечки зчитують електричну активність головного мозку і передають ці дані на комп’ютер. Ніяких больових відчуттів під час проведення процедури немає.
Що потрібно робити при ЕЕГ обстеженні?
- Спокійно сидіти з закритими очима
- Може виникнути потреба відкрити і закрити очі
- Може виникнутипотреба глибоко і часто дихати ротом
- На короткий час показуватимуть миготливе світло при потребі
- Після електроенцефалографії електроди будуть видалені з шкіри голови
- Результати обстеження будуть пояснені лікарем і видані відразу на руки
Протипоказань для проведення ЕЕГ не існує!
Процедура абсолютно нешкідлива, оскільки не пов’язана з яким-небудь випромінюванням або впливом електричного струму (чи будь яких інших чинників) на голову. Під час діагностичної процедури відбувається лише реєстрація власної електричної активності мозку. Рутинна електроенцефалографія (ЕЕГ) – це класичне дослідження біоелектричної активності мозку. Запис електроенцефалограми триває від 15 до 30 хвилин. За час дослідження виконується проба з гіпервентиляцією і тест зі світловою стимуляцією.
Як часто робити ЕЕГ при епілепсії? Кількість обстежень ЕЕГ і їх частота залежить від того, що необхідно виявити лікарю. Якщо нападів немає (наприклад, в разі успішного їх лікування), то ЕЕГ можна робити приблизно 1-2 рази на рік. При наявності нападів, зміні лікування, дози препаратів, чи лікуючого лікаря частота проведення ЕЕГ зростає.
Кращий час для проведення ЕЕГ при нападі – будь коли. Якщо на обстеженні не виявлено патології то повторне обстеження через місяць і тоді повторний аналіз результатів обох досліджень будуть особливо ціннимиу для встановленні причин нападів.
У «Лікувально-діагностичному центрі Святого Луки» Івано-Франківського Архієпархіального Управління УГКЦ використовується сучасний комп’ютерний програмно-апаратний комплекс для проведення ЕЕГ. Енцефалографи такого класу мають високу чутливість!